Önéletrajz típusok: melyiket mikor érdemes használni?
A jó önéletrajz sok esetben belépőként szolgálhat egy munkahelyre. Ma már alapelvárás, hogy valakinek legyen egy önéletrajza, amiben összefoglalja képességeit, tanulmányait, munkatapasztalatait, korántsem mindegy azonban, hogy ezek az információk milyen formát öltenek. Vegyük sorra, milyen önéletrajz típusok léteznek!
Önéletrajz típusok
Gyakran elcsodálkoznak az álláskeresők azon, hogy nemcsak egyféle CV létezik. Az önéletrajz típusai közül attól függően kell választani, hogy mit vár el a vállalat, ha van erre vonatkozó iránymutatás. Ha nincs, akkor olyat érdemes készíteni, ami a leginkább illeszkedi a tartalomhoz és természetesen az iparághoz. Gondolom nem lepődik meg senki azon, hogy egy grafikustól egészen más felépítésű önéletrajz várható el, mint egy közgazdásztól.
A leggyakrabban használt önéletrajz típusok a következők: kronológikus, funkcionális, kombinált és Europass. Nézzük, melyiknek mik a sajátosságai!
A kronológikus önéletrajz
Ahogy a neve is mutatja, a kronológikus önéletrajz az időrendet követi, ebben a sorrendben mutatja be a tanulmányokat és a korábbi munkahelyeket. Ez a legkedveltebb önéletrajz típus, mivel a felépítése magától értetődő, arról nem beszélve, hogy könnyen, gyorsan ki lehet szűrni és fel lehet dolgozni a cégeknek is a benne rejlő fontos információkat.
Lényeges, hogy a készítés során mindig a legfrissebb munkahelyek és iskolák kerüljenek a sor tetejére, így ugyanis első pillantásra látszik például, hogy mi volt a pályázó előző munkahelye.
A kronológikus önéletrajz hátránya, hogy tisztán láttatja azt is, amit nem feltétlenül szeretnénk. Az időrendnek köszönhetően belekerülhetnek olyan pozíciók is, amik a munka szempontjából nem relevánsak, ahogy az is, ha valamiért néhány hónapig, évig nem álltunk munkaviszonyban.
A funkcionális önéletrajz
A funkcionális önéletrajz lényege, hogy megmutassa kik vagyunk, milyen készségeink vannak és ezekkel milyen eredményeket értünk el. A hangsúly tehát az eredményeken van, nem a korábbi munkahelyeken, pozíciókon.
Ezt a típust akkor érdemes alkalmazni, ha valóban vannak olyan eredmények, amiket ki kell rakni a kirakatba, illetve akkor, ha a kronológikus önéletrajz idővonala töredezett. Például, ha rövid munkaviszonyok követik egymást, vagy a tapasztalatok nem relevánsak. Tökéletes lehet az az önéletrajz típus pályakezdők számára is, hiszen ők még nem tudnak hosszú lajstromot összeállítani a korábbi állásaikról, viszont a képességeik különféle projektekben már megmutatkozhattak.
A funkcionális önéletrajz olyan, mint amikor nem az autót, hanem az életérzést akarják eladni. Ez működik egy bizonyos pontig, végső soron azonban mindenki kíváncsi lesz arra, hogy mennyit fogyaszt a kocsi. Így van ez ennél az önéletrajz típusnál is. Figyelemfelkeltő és megnyerő tud lenni, a HR azonban a legtöbb esetben a részletekre is kíváncsi, így előbb-utóbbi a tanulmányok és a korábbi pozíciók is terítékre kerülnek majd.
A kombinált önéletrajz
A kronológikus és a funkcionális önéletrajz kombinálható, ami így mindegyik típus előnyeit domborítja ki. A kombinált önéletrajz lényege, hogy a funkcionális önéletrajzban tetszés szerint építi be a munkatapasztalatokat és az iskolákat, tanulmányokat. A készségeket emeli ki a pályázó, amikor a pozíciókról ír, de konkrétumok is megjelennek benne.
Az Europass önéletrajz
Az Europass önéletrajz lényege, hogy standardizáljon. Adott egy formanyomtatvány, ami 29 nyelven érhető el, egy online felületen könnyen, lépésről lépésre haladva lehet kitölteni. Segíti a pályázók számára az önéletrajz elkészítését, illetve különösen jó választás akkor, ha külföldi, EU-s pályázathoz szükséges a CV elkészítése. Hat fő pontból áll: személyes adatok, szakmai adatok, tanulmányok, személyes készségek és kiegészítő információk.
Milyen a jó önéletrajz?
Bármelyik típusról is legyen szó, a jó önéletrajz minden esetben tömör és lényegre törő. Nem tér ki felesleges részletekre, de minden olyan információt tartalmaz, amivel fel lehet kelteni a cég érdeklődését.
Fontos, hogy az önéletrajz releváns legyen, vagyis az adott álláshoz kapcsolódjon. A legjobb, ha minden megpályázott pozícióhoz külön CV készül, ez igényességről és alaposságról tanúskodik majd
Talán triviális, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az önéletrajzban csak valós információkat szabad megadni és olyan elérhetőségeket, amik pontosak. Lényeges, hogy ne legyen a dokumentumban helyesírási hiba, mivel az jelentősen ronthat az összképen. Külön ügyelni kell az önéletrajzban szereplő fotóra is, a legjobb, ha erre a célra külön fotót készíttetünk.
Az önéletrajz mellett a cégek gyakran kérik, hogy motivációs levél is készüljön. Ebből a pályázó főbb motivációit lehet megtudni, illetve értékes információkat a fogalmazási készségeiről.
Az önéletrajz az álláskeresés folyamatában igen fontos szerepet tölt be, ez az, amivel először találkozik a HR-es és a cégvezető. Mivel a nyitott pozíciókra meglehetősen nagy a verseny, így érdemes a CV összeállítására nagy gondot fordítani.