E-learning: A rugalmas képzési megoldás
Az oktatás az utóbbi években jelentős átalakulásokon ment keresztül az elektronikus tanulás folyamatos fejlődésének és az e-learning rendszerek elterjedésének köszönhetően. Manapság ezek a digitális módszerek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek munkahelyi környezetben is, hiszen rugalmas és könnyen hozzáférhető megoldást kínálnak az emberek számára. Napjaink rohanó világában pedig ez a rugalmasság komoly tényezővé vált, hiszen a tudás elsajátítására már időtől és helytől függetlenül lehetőségünk van.
Mit jelent az e-learning és milyen típusai vannak?
Az e-learning, más néven e-tanulás egy olyan képzési forma, amely során digitális eszközök (például: laptop, okostelefon, tablet, számítógép) alkalmazásával történik az oktatás interneten elérhető tananyagok, kurzusok, tesztek segítségével.
Az e-learning magában is megállja a helyét, ugyanakkor gyakran kombinálják a hagyományos tantermi oktatással. Ebből adódóan az elektronikus tanulás több típusát is megkülönböztethetjük.
Szinkron e-learning esetében a tanulás valós időben történik, azaz az oktató és a tanulók is egy időben vannak jelen a virtuális környezetben, így élőben kommunikálhatnak egymással. Ilyenek például a webináriumok, videókonferenciák vagy az online tantermi órák.
Aszinkron e-learning esetében a tanulás nem egy időben zajlik. A diákok maguk dönthetik el mikor szeretnének tanulni, így a saját ütemükben haladhatnak a tananyaggal, amit előre elkészített formában osztanak meg velük és bármikor hozzáférhetnek. Ilyenek például az online tananyagok, e-könyvek, videóleckék.
Ahogy már korábban is említettük létezik olyan opció is, hogy az e-learninget kombinálják a hagyományos tantermi oktatással, ezt vegyes oktatásnak vagy „blended learning” módszernek nevezzük. Ez a megoldás magába foglalja a személyes jelenlét előnyeit, ugyanakkor a digitális tananyagok nyújtotta rugalmasságot is.
Miért van szükség e-learningre?
Ma már számos okból lehet igény az e-learning módszerek alkalmazására, az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb indokokat!
1. Rugalmasság
A tanulók saját ütemükben tanulhatnak, emellett bárhonnan és bármikor elérhetik az ehhez szükséges tananyagot időbeli és földrajzi korlátok nélkül.
2. Költséghatékonyság
Az e-learning költséghatékonyabb megoldás a hagyományos tantermi oktatáshoz képest, hiszen nem kell számolni az utazással és a jelenléttel járó költségekkel. Egy előre felvett tananyagot pedig bármennyiszer lehet használni, amíg a benne szereplő információ el nem évül.
3. Személyre szabhatóság
A tanulók gyakran személyre szabhatják a tanulási folyamatot, a saját szintjükhöz, érdeklődési körükhöz, illetve tempójukhoz igazíthatják azt.
4. Globális elérés
Egy-egy e-learning platformon több ezer felhasználó számára elérhetővé válik ugyanaz a tananyag, így az ott szereplő információk könnyen megoszthatók és terjeszthetők nagy közönség számára is.
5. Környezeti előnyök
Az e-learning tananyagok környezetbarátabbak a hagyományos tanulási formákkal szemben, hiszen használatukhoz nincs szükségünk papírfelhasználásra. Ez hozzájárul a fenntarthatósághoz, ami egyre fontosabb szempont a mai világban.
6. Folyamatos tudásfrissítés
Ahogy korábbi blogcikkünkben is írtunk már róla, az élethosszig tartó tanulás kiemelt fontossággal bír napjainkban. Az e-learningek lehetővé teszik, hogy gyorsan, hatékonyan és akár interaktív módon hozzáférjünk a legfrissebb információkhoz, így mindig naprakészek maradhassunk.
E-learning a munkahelyeken
A vállalati e-learningek ma már szerves részét képzik a céges oktatásoknak. A digitális megoldások iránti kereslet-növekedés azt eredményezte, hogy ma már komplett tanulásmenedzsment (Learning Management System, LMS) rendszereket hoztak létre. Ezek olyan szoftveralkalmazások, amelyek keretrendszert biztosítanak a vállalati oktatás minden aspektusához, emellett költséghatékony és rugalmas eszköznek bizonyulnak a munkavállalók tudásának fejlesztésére.
Az e-learning rendszerek rögzítik a dolgozók előrehaladását és eredményeit, így ezek az eredmények egy későbbi teljesítményértékelés alapjául is szolgálhatnak. Azok a szervezetek, akik áldoznak munkavállalóik fejlesztésére és vállalati képzésekre a piac gyors változásaihoz és az új technológiák megjelenéséhez is könnyebben tudnak alkalmazkodni.
A munkavállalók is jól járnak a céges e-learning lehetőségekkel, hiszen szakmai tudásuk naprakész maradhat, így szükség esetén a munkaerőpiacon is jobban meg tudják állni a helyüket. Szervezetüktől folyamatos visszajelzést kaphatnak a haladásukról, eredményeikről és könnyen azonosíthatóvá válnak azok a területek, amelyek esetlegesen fejlesztést igényelnek. Az új készségek pedig növelhetik még a munkavállalók bizalmát is, hiszen képesek lesznek hatékonyabban ellátni feladataikat, így elégedettségük és elkötelezettségük is növekedhet munkáltatójuk felé.
Milyen esetekben érdemes vállalati képzésként e-learninget alkalmazni?
Az e-learning alkalmazása számos esetben előnyös lehet a munkahelyeken, különösen akkor, ha a képzési igények rugalmas, gyors és hatékony tanulási megoldást követelnek. Íme a szerintünk 3 leggyakoribb eset, amikor érdemes lehet a vállalati oktatás részeként a digitális lehetőségekhez nyúlni:
1. Új munkavállaló betanítása
Már az onboarding folyamat során elkezdhetjük új munkavállalónk felkészítését egy strukturált, egységes rendszer keretein belül. A dolgozó megismerkedhet a céges irányelvekkel, kultúrával, eljárásokkal és rendszerekkel online, a saját ütemében.
2. Nagy létszámú képzés
Ha sok munkavállalót szeretnék egyszerre oktatni, akkor az e-learning lehet a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb megoldás. Anélkül végezhető el a képzés, hogy közös oktatási időpontot kellene találni mindenki számára, ugyanakkor egységes tananyagból készülhetnek a résztvevők.
3. Távoli munkavégzés
Amennyiben a munkavállalók nem egy helyről dolgoznak, lehet szó akár több telephelyről vagy home office-ról, az e-learning különösen hasznos megoldás lehet, hiszen bárhonnan és bárikor elérhető. Így azok a munkavállalók is ugyanabban az oktatásban részesülnek, akik távolról dolgoznak, mint akik ugyanabból az irodából végzik a munkájukat.
HRmaster Képzésmenedzsment modulja
A HRmaster digitális megoldása régóta várt erősítést biztosít a dolgozók szakmai fejlődéséhez. A könnyen kezelhető, felhasználóbarát felület egyszerűen végigvezeti a munkavállalót a jelentkezéstől a vizsgáig tartó folyamaton, miközben a vezetők nyomon követhetik az előrehaladását és teljesítményét.
A Képzésmenedzsment modulban egy helyen tárolhatók a legfontosabb képzési információk: ki vett részt e-learningen, milyen eredménnyel vizsgázott és mikor zajlottak a képzési időszakok.
Felkészültebb munkatársakat szeretne? Válassza ehhez a HRmaster komplex képzési és vizsgamenedzsment megoldását!