
Kiegyensúlyozott munkavállalókkal a cég is jobban teljesít – Work-life balance mint stratégia
Értesítések csekkolása mobilon munkába és hazafelé menet, egy válaszra váró e-mail a vacsoraasztalnál, újabb feladat beillesztése a naptárba edzés előtt, egy-egy „csak még gyorsan ránézek” pillanat az ébredéstől az elalvásig. Gyakran észre sem vesszük, hogy a munkánk és a vele járó ingerek átszövik a napunk szinte minden percét, kezdve az állandó online jelenléttől, a végtelenül újratermelődő feladatokon át a határidők jelentette nyomásig.
A munka és a magánélet egyensúlyának kialakítása nem a munkahelyen töltött idő szabályozásáról szól, ettől komplexebb folyamat. Fontos, hogy a rendelkezésre álló időt tudatosan, célzottan, a szervezetünk és a saját magunk érdekében is tervezetten, hasznosan töltsük el. Számos munkaadó, egyre tudatosabban tervezi, hogy támogassa a munkatársak mentális jóllétét, és elősegítse a mindkét fél számára előnyös munkakultúra és környezet kialakítását. Mit tehetnek a felek ennek érdekében? E cikkükben ezt a témát járjuk körül.
A diszharmónia rejtett ára
Az egyensúly megbomlásáért nemcsak az egyén, hanem a szervezet is megfizeti az árat. Cég szinten számos negatív hatással kell számolni, ha egy dolgozó esetén zavar keletkezik. Egy túlterhelt, feszült vagy kiégett dolgozó gyakran felmond, az új munkaerő toborzása és betanítása a munkaadónak időbe és pénzbe kerül, a felmondott dolgozó miatt zavar keletkezhet a feladatellátásban, ami veszteséget okozhat, a fluktuáció miatt romolhat a cég hírneve, ami további veszteséget generálhat.
Az egyensúly megbillenése a munkavállalónál gyakran a fizikai és mentális egészség romlásával jár, csökkenhet a motiváció és az elégedettség, kapcsolati problémák adódhatnak a munkahelyen és otthon, megnövekedhet a stressz, ami kimerültséghez, hiányzáshoz, rosszabb esetben betegállományhoz vezethet, mindez pedig szűkíti a karrierlehetőségeket.
Milyen üzleti előnyökkel jár a kiégés visszaszorítása?
A munka és a magánélet egyensúlya üzleti tényező is. A vállalatok számára kiemelt szempont a munkavállalók megtartása, ami nem csupán fizetéssel, hanem élhető munkakörnyezettel, rugalmassággal, figyelemmel és támogatással érhető el. A work-life balance-ra való törekvés olyan pozitívumokkal járhat egy vállalat számára, mint:
- Csökkenő fluktuáció és toborzási költségek
- Növekvő produktivitás és minőség
- Erősebb employer branding
- Kevesebb hiányzás és egészségügyi költség
- Jobb csapatdinamika
A Randstad 2023-as felmérése szerint az utóbbi években a munkavállalók világszerte egyre inkább úgy vélekednek, hogy tudják, milyen munkát szeretnének és milyen munkaadónál szeretnének dolgozni, továbbá, eltökéltek abban, hogy a munkát összeegyeztessék az életükkel (94% találta fontosnak a work-life balance-ot).
Mit tehet egy alkalmazott?
Időben jelzi a problémát - Fontos, hogy ne várja meg, míg a stressz vagy a túlterheltség eléri a kritikus szintet, hanem már az első jeleknél kommunikáljon a közvetlen vezetővel vagy HR-rel.
Határokat állít fel - Tudatosan elkülöníti a munkaidőt a szabadidőtől — például munkaidő után nem ellenőrzi az e-maileket vagy nem válaszol munkahelyi hívásokra, ha azok hatásai vélhetően már rontanának életminőségén.
Tud nemet mondani – felismeri hol a határ magánélet és munka között, és tudja, mikor lenne már túl sok vagy tarthatatlan egy új feladat vagy túlóra.
Rendszeres tart szüneteket – pihenőidőt iktat be a munkanap során, és a szabadságokat ténylegesen kihasználja pihenésre.
Önvizsgálatot tart és igyekszik az idejét hatékonyan felhasználni - Tudatosan figyel arra, hogyan osztja be az idejét, és mely tevékenységek emésztik fel a legtöbb energiát.
Támogatás keresése - Ha szükséges, nem habozik segítséget, támogatást kérni mentálhigiénés vagy coaching szakembertől, illetve kihasználja a céges jóléti programokat.
Hogyan segítheti a munkáltató az egészséges egyensúlyt?
- Rugalmas munkaidő vagy hibrid munkavégzés bevezetése
- Munkaidőn túli elérhetőség korlátozása
- Mentális egészséget támogató programok bevezetése
- Személyre szabott fejlődési lehetőségek és tréningek biztosítása
- Vezetői példamutatás
A HRmaster az egyensúly megteremtésében is partner
A technológia mára elengedhetetlen eszköz lett a humán erőforrás menedzsmentben. A jól megválasztott HR-szoftverek kulcsszerepet játszanakk abban, hogy a cégek rendszerezett és átlátható módon kezeljék azokat a folyamatokat, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a munkavállalók kiegyensúlyozottak legyenek.
Munkaidő- és szabadság modul - A pontos és átlátható munkaidő- és szabadságkezelés segíti a tudatos időgazdálkodást és a napi ritmushoz illeszkedő egyensúly megteremtését. A rendszeres pihenőidő segíti a regenerációt, és hozzájárul a hosszú távú elkötelezettséghez is.
Teljesítményértékelés modul – Az értékelési rendszer nemcsak az eredményeket veszi figyelembe, hanem a munkavállaló mentális és fizikai jóllétét is. Ha a teljesítményértékelés során szó eshet a terhelésről és az elvárások egyensúlyáról, az segít elkerülni a munkavállalóra nehezedő túlzott nyomást.
Kommunikációs platform - A célzott és átgondolt belső kommunikáció segíthet csökkenteni a digitális térre jellemző információ dömpinget, és az abból fakadó leterheltséget, ha a munkatársak megfelelő pillanatban kapnak fontos információt. A népszerű social media platformokra hasonlító felületek pedig növeli a felhasználói élményt.
Felmérések modul - A rendszeres szervezeti felmérések segíthetnek feltérképezni a túlterheltség jeleit. Az így gyűjtött adatokat elemezve, a munkáltató időben, tudatosan képes reagálni a munkavállalók aktuális igényeire.
Dolgozói visszajelzés modul - A visszacsatolás lehetősége teret ad a munkavállalóknak, hogy jelezhessék, ha az egyensúly megbillent. A nyitott kommunikáció elősegíti a bizalom erősödését.